پرسش از شما پاسخ از ما؛

آیا قلب هم سرطان می گیرد؟

کد خبر : 1130 یکشنبه 20 تیر 1400 - 07:30:09

سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

آیا امکان دارد قلب نیز مانند سایر اندام های بدن مبتلا به سرطان شود؟ مهمترین علایم سرطان قلب کدام است و چگونه می توانیم از ایجاد این نوع سرطان پیشگیری کنیم؟

خوشبختانه قلب کمتر دچار سرطان می شود زیرا مصرف اکسیژن و متابولیسم قلب بسیار بالاست بنابراین هر نوع میهمان ناخوانده با ورود به قلب از بین می رود اما با این وجود قلب نیز می تواند مبتلا به سرطان شود. هنوز علت ایجاد این نوع سرطان به درستی شناخته نشده است اما در حال حاضر سرطان هایی مانند ملانوم، پوست، ریه، تیروئید و پستان به دلیل متابولیسم بسیار بالا، می توانند سلول های سرطانی را به بافت قلب متاستاز(انتقال سلول های سرطانی به بافت های دیگر بدن) دهند. خوشبختانه این نوع سرطان شیوع زیادی ندارد و معمولا با انجام اکوکاردیوگرافی( سونوگرافی قلب) قابل تشخیص است.

سرطان قلب می تواند به سرعت پیشرفت کند و علایم خود را به طور ناگهانی بروز دهد. این نوع سرطان علایمی مانند بیماری های قلبی دارد؛ معمولا در افراد مبتلا به سرطان قلب علایمی و نشانه هایی مانند سرگیجه، احساس تپش قلب، آریتمی قلب (غیرطبیعی بودن ریتم قلب) و زمین خوردن مشاهده می شود.

هرچند هم اکنون سرطان قلب نادر است اما راهی برای پیشگیری از ابتلای این نوع سرطان وجود ندارد و ممکن است حتی اگر مبتلایان به سرطان قلب جراحی هم شوند، به روش های درمانی پاسخ ندهند بنابراین اغلب در روش های درمانی تنها بیماری این افراد کنترل می شود.

* دکتر منوچهر قارونی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص قلب و عروق

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]