پیرو رسومات ذبح قربانی در عید قربان؛

خرید دام از روستاییان و عشایر ممنوع!

کد خبر : 1224 سه شنبه 29 تیر 1400 - 10:35:16

مدیر کل دامپزشکی استان همدان نسبت به خرید دام بدون نظارت دامپزشکی در اعیاد قربان به شهروندان هشدار داد.

دکتر محمود رضا رسولی  در گفتگو با خبرگزاری سیناپرس اظهار کرد: در مجموعه دامپزشکی برای کنترل بیماری مشترک بین انسان و دام و  ارتقاء بهداشت عمومی جامعه  اکیپ های سیار و ثابت در روز عید قربان خدمات ارائه می دهند.
وی افزود: 11 اکیپ ثابت و سیار  در روز عید قربان به شهروندان خدمات ارائه می دهند و توصیه می شود مردم از خریداری مستقیم دام از روستاها وعشایر که بدون نظارت دامپزشکی  بوده، خودداری کنند.
رسولی ادامه داد: 58 نفر دامپزشک و 10 نفر ناظر شرعی در روز عید قربان آماده باش هستند و  به مردم برای ادای نذورات خدمات رایگان ارائه می دهند.
وی با بیان اینکه ذبح دام در معابر، قصابی ها، خیابان ها و سایر  اماکن عمومی تخلف بوده و برخورد می شود، تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونا در صورت مشاهده هر گونه ذبح در این گونه مکانها برخورد می شود.
مدیر کل دامپزشکی با بیان اینکه کشتارگاه های ذبح دام در روز عید قربان باز است، گفت: شهروندان می توانند با شماره 1512 تماس بگیرند و از خدمات دامپزشکی در روز عید قربان بهره مند شوند.
وی به دو بیماری مشترک بین انسان  و دام اشاره کرد و گفت: دو بیماری تب کریمه کنگو و بروسلوز از بیماری های مشترک بین انسان و دام محسوب می شود که خوشبختانه تا کنون هیچ مورد مثبتی از تب کریمه گزارش نشده است.
رسولی ادامه داد: مواردی از بروسلوز نیز در بین دامها گزارش شده، که شهروندان و افرادی که در تماس مستقیم با دامها هستند باید مراقب این بیماری باشند.
مدیر کل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه  در مراکز تجمع فروش دام همکاران دامپزشکی حضور دارند، خاطرنشان کرد: نیروهای دامپزشکی اقدام به بررسی دامها کرده و دامهای بیمار را تفکیک می کنند و از فروش آنها جلوگیری بعمل می آورند، بنابراین توصیه می شود با توجه به شرایط فعلی کرونا شهروندان از این مراکز اقدام به خرید دام کنند.
گزارش: زهرا فرامرزدوست

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]