رئیس اورژانس همدان مطرح کرد؛

کودکان و سالمندان مراقب گرمازدگی باشند

کد خبر : 1235 چهارشنبه 30 تیر 1400 - 15:30:00

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه گفت: گرمازدگی از بیماری های شایع فصل گرما و علائم آن در سالمندان و کودکان شدیدتر است.

به گزارش خبرگزاری سیناپرس، دکتر حبیب معصومی گفت: سالمندان، کودکان و بیماران زمینه ای در فصل گرما بیشتر در معرض گرمازدگی قرار دارند و علائم آن در این افراد ممکن است شدید تر باشد.
وی با اشاره به اینکه از ساعت ۱۰ تا ۱۷ گرمای هوا بیشتر و آزار دهنده تر است افزود: مردم باید برای جلوگیری از گرمازدگی در این زمان در بیرون از منزل تردد نکنند.
رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه بیان کرد: علاوه بر بی حالی، گرفتگی و انقباض های عضلانی، نبض سریع و ضعیف، تنفس کوتاه و سریع، افزایش دمای بدن به بیش از ۴۰ درجه، تهوع و استفراغ، سردرد، گشادی مردمک چشم، پوست رنگ پریده و ضربان قلب تند از علائم گرمازدگی است.
دکتر معصومی بیان کرد: در حالت گرمازدگی باید با انجام اقدامات مراقبتی فوری مانند انتقال فرد به محیط خنک و دارای پنکه و پوشاندن بدن با پارچه مرطوب نازک از خطر رفتن به کما جلوگیری کرد.
وی با اشاره به اینکه هوای داغ و رطوبت بالا در فصل تابستان سبب تعریق زیاد و بروز حالت گرمازدگی در افراد می شود که نیازمند مراقبت های پزشکی است گفت:گرمازدگی یا Hyperthermia ناکارآمدی بدن در دفع گرما و افزایش دمای درون بدن به حدود چهل درجه سانتی گراد است که به علت فعالیت شدید یا گرمای هوا ایجاد می شود.
رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه یادآور شد:در صورت بروز افزایش دمای شدید به فوریت های پزشکی و درمان فوری برای جلوگیری از آسیب های جدی یا مرگ نیاز است.
دکتر معصومی گفت:این بیماری زمانی بروز می کند که بار اضافی بر سیستم کنترل دمای بدن وارد می شود و بدن دیگر قادر به خنک کردن خود نیست و بر اثر تعریق فراوان به علت گرما مایعات و املاح از بدن خارج و شخص دچار ضعف و بیحالی می شود.
گزارش: نفیسه پاکیزه

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]