پرسش از شما پاسخ از ما؛

آیا اختلال در غده تیروئید بر چشم ها نیز تاثیر می گذارد؟

کد خبر : 1835 یکشنبه 04 مهر 1400 - 09:15:11

سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

آیا اختلال در کار غده تیروئید می تواند اثر به چشم داشته باشد؟ عمده ترین این اثرات کدام است و معمولا در چه سنی بروز پیدا می کند؟

اختلال در کار غده تیروئید می تواند اثراتی بر چشم داشته باشد. این بیماری ها در هر سنی ممکن است شروع شود اما به ندرت در زیر 20 سالگی دیده می شود.

تیروئید ممکن است پر کار یا کم کار یا فعالیت طبیعی داشته باشد. علایم چشمی گاه همزمان و گاهی پیش از علایم عومی بیماری دیده شد. غالبا پس از رادیوتراپی غده تیروئید علائم چشمی ایجاد یا تشدید می شود.

علایم چشمی شامل برآمده شدن، دو بینی و تورم پلک است و گاهی از درد و احساس جسم خارجی شکایت دارد در معاینه پلک فوقانی بالاتر از حد عادی قرار گرفته و در نگاه به پایین تاخیر فاز دارد. پروپتوز و ادم پلک ها و قرمزی ملتحمه و کراتیت سطحی زخم قرنیه و افزایش فشار چشم دیده می شود.

کنترل بیماری غده تیروئید توسط متخصصان داخلی الزامی است. برای کاهش تورم پلک سر تخت هنگام خواب بالا باشد. با نظر چشم پزشک پماد و قطره های چشمی و گاهی جراحی لازم است.

* دکتر امین الله نیک اقبالی، فوق تخصص بيماری های شبكيه، استاد گروه چشم ‌پزشكی دانشگاه علوم پزشكی ایران و عضو هيئت مديره انجمن چشم پزشكی ايران

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]