یک مشاوره خانواده مطرح کرد؛

کودکان را با استرس به شستشوی دستها تشویق نکنید

کد خبر : 1959 چهارشنبه 21 مهر 1400 - 11:12:44

یک مشاوره خانواده در همدان گفت: ایجاد استرس در کودکان بر رعایت اصول بهداشتی در پیشگیری از کرونا را اشتباه خواند و گفت: انجام این امر نتیجه عکس دارد

دکتر علیرضا روحی در گفتگو با خبرگزاری سیناپرس اظهار کرد: آموزش به رعایت اصول بهداشتی در کودکان تنها در صورتی اثر گذار است که به کودکان اجبار نکنیم و آموزش ها را به صورت ریتم و با بازی آموزش دهیم.
وی افزود: کودکان در دوران کرونا ممکن است در رعایت اصول بهداشتی به وِیژه شستشوی دست ها مقاومت کنند در حالیکه این موضوع به نحوه  بیان والدین بستگی داشته و باید به گونه ای به فرزندان آموزش دهیم که آنها پذیرای این موضوع باشند.
دکتر روحی با بیان اینکه برخی والدین با اعلام آمار مرگ و میر سعی بر ایجاد احساس نگرانی در کودک کرده تا شاید کودک با ترس و وحشت از آمار و ارقام مرگ و میر به سمت شستشوی دست ها و رعایت اصول بهداشتی تشویق شود در حالیکه این موضوع کامل نتیجه عکس دارد.
وی با بیان اینکه نصیحت حتی در افراد بزرگسال نیز نتیجه عکس دارد، گفت: نحوه بیان موضوع بسیار اهمیت داشته و کودک هنگام تاکید مداوم والدین بر رعایت اصول بهداشتی و شستشوی دست ها احساس خستگی کرده و مقاومت می کنند، بنابراین توصیه می شود این موضوع را با ریتم و بازی آموزش دهند تا خود کودک بعد از مدتی به صورت مداوم و همیشگی دست هایش را به موقع شستشو می دهد.
این مشاوره خانواده با بیان اینکه کودکان با تشویق و پاداش نسبت به انجام کار بسیار تحت تاثیر قرار می گیرند، گفت: والدین می توانند در یک تابلو وایت برد برای کودک به صورت ستاره بعد از هر بار انجام کار درست از جمله شستشوی دست ها و سایر مصادیق یک ستاره برای کودک نشانه گذاری کنند تا هنگام رسیدن تعداد ستاره ها به 10 عدد برای کودک هدیه و پاداش در نظر بگیرند.
وی گفت: در صورتیکه رعایت اصول بهداشتی با ریتم و آهنگ و بازی باشد کودک برای این امر بسیار تشویق می شود و خود کودک در دفعات بعدی قبل از والدین اقدام به  انجام این کار می کند.
گزارش: زهرا فرامرزدوست

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]