به مناسبت هفته کاهش بلایای طبیعی؛

کدام حوادث غیر مترقبه شیوع بیشتری دارند؟

کد خبر : 1969 پنج شنبه 22 مهر 1400 - 09:54:55

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان همدان سیل، زمین لرزه، خشکسالی، فرونشست، آفات محصولات کشاورزی و آتش سوزی را عمده ترین بلایای طبیعی احتمالی در استان همدان خواند.

حمید عرفه یگانه در گفتگو با خبرگزاری سیناپرس اظهار کرد: تمامی نیروهای امدادی هلال احمر در بحث آموزش و به صورت مانور برای امداد رسانی در این حوزه ها ورود یافته و به صورت تمرین های مداوم این مانورها را اجرا می کنند تا در صورت وقوع حادثه بتوانند امدادرسانی مطلوبی را داشته باشند.
وی همچنین از آمادگی 100 درصدی نیروهای امدادی هلال احمر برای امداد رسانی در هنگام وقوع حوادث غیر مترقبه خبر داد و گفت: کشور ایران جزو  10 کشور پر حادثه بوده به گونه ای ما در حوزه زلزله ششمین کشور لرزه خیز  و در خصوص سیل جزو چهارمین کشور سیل خیز هستیم، بنابراین نیروهای امدادی ما در مرحله پیشگیری؛ آموزش، پاسخ و بازتوانی بسیار حاذق هستند.
عرفی با بیان اینکه 43 حادثه غیر مترقبه در در کل دنیا به وقوع می پیوندد و در کشور ما 32 مورد از این حودث احتمال وقوع دارد، تصریح کرد:  نیروهای امدادی هلال احمر با توجه به انواع احتمالی وقوع این حوادث آموزش های لازم را می بینند.
ابن مقام مسئول با اشاره به وقوع دو زمین لرزه متوالی در عصر روز 20 مهر ماه اظهار کرد: تمامی نیروهای امداد و نجات هلال احمر به صورت آماده باش درآمدند و وضعیت زرد بلافاصله در همدان، ملایر، تویسرکان و نهاوند اعلام شد و خوشبختانه تمامی نیروهای امدادی 100 درصد آماده بودند.
معاون امداد و نجات هلال احمر تصریح کرد: در مجموع 14 پایگاه امداد و نجات در استان همدان با حضور نیروهای امدادی آموزش دیده داریم که از این تعداد یک پایگاه در کوهستان برای امداد ونجات در کوهستان حضور دارند و به صورت هفتگی آموزش و مانور اجرا می شود تا در صورت بروز حادثه بتوانند ضمن حفظ سرعت عمل امداد رسانی انجام دهند.
وی گفت: در بحث بحران به چهار مولفه توجه می شود که نیروهای امداد و نجات در مرحله پیشگیری و آموزش ورود می یابند و در حالت آرامش این افراد آموزش می بینند همچنین در این راستا به عموم جامعه آموزش های لازم داده می شود تا فرد بتواند به صورت خود امدادی به رفع وضعیت بحران تا زمان حضور نیروهای امدادی ، به خود کمک کند.
عرفی یگانه ادامه داد: در بحث پاسخ که زمان انجام کار با سرعت عمل و با دقت است نیروهای امدادی در محل حادثه حضور می یابند و پس از آن آخرین مرحله بازتوانی است که فرد بتواند بعد از حادثه به زندگی عادی خود بازگردد و نیروهای امداد و نجات هلال احمر تمامی این مراحل را با جزئیات آموزش می بینند.
وی با بیان اینکه نیروهای هلال احمر به صورت شبانه روزی آمادگی ارائه خدمات به شهروندان و هم وطنان را دارند، گفت: شماره 112 شماره ارتباطی مردم و مجموعه هلال احمر در مواقع اضطراری بوده که نیروهای آموزش دیده در محل حادثه حضور خواهند یافت.

گزارش: زهرا فرامرزدوست

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]