مدیر گروه پیشگیری از بیماری های واگیر دار همدان مطرح کرد؛

زمان، مهمترین نقش در مقابله با این ویروس کشنده و عصب دوست

کد خبر : 2897 دوشنبه 30 خرداد 1401 - 09:00:48

مدیر گروه پیشگیری از بیماری های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اعلام کرد: بعد از گزش حیوانات از جمله گربه و سگ، منتظر بروز علائم نشوید.

جلال الدین بطحائی در گفتگو با خبرگزاری سیناپرس، اظهار کرد: میزان گزش حیوانات به علت حضور بیشتر افراد در طبیعت در فصل گرما نیز افزایش می یابد که شهروندان در صورت مواجهه با گزش توسط حیوانات منتظر بروز علائم هاری نشوند  چرا که فرصت طلایی نجات جانشان را از دست می دهند.

وی افزود: در صورتی که فردی با گزش حیوان  حیوان مواجه شد باید جای مورد گزش را با استفاده از دستکش  و با آب و صابون شست  و شو داده و سپس هر چه سریعتر به مرکز واکسیناسیون هاری مراجعه کند.

بطحائی با بیان اینکه این ویروس هوازی و عصب دوست است، تصریح کرد: شست و شوی محل گزش بسیار کمک کننده خواهد بود.

وی گفت: فردی که با گزش حیوانی مواجه شد حتما باید واکسن هاری تزریق کند در غیر این صورت و در صورت انتقال هاری از حیوان به انسان، زندگی اش به خطر می افتد.

وی ادامه داد: مراجعه زودهنگام در کمک به نجات جان وی بسیار نقش مهمی داشته و فرض و احتمال را بر هار بودن حیوان بگذارند و منتظر بروز علائم نشوند.

بطحائی تصریح کرد:  در حال حاضر تمامی شهرستان های استان همدان مراکز مشخص برای تزریق واکسن هاری داشته و در شهرستان همدان مرکز بهداشت واقع در جنب بیمارستان اکباتان این خدمات را ارائه می دهد.

وی گفت:  تزریق واکسن هاری هیچ هزینه ای برای افراد نداشته و به صورت رایگان این امر انجام می شود.

گزارش: زهرا فرامرزدوست

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]